Ostřešanská hospůdka - více informací získáte na telefonních číslech 466 304 921 nebo 602 446 904
10. února roku 1881 bylo na schůzi obecního zastupitelstva navrženo založit sbor dobrovolných hasičů v Ostřešanech. Obec se dohodla na zakoupení výzbroje a výstroje pro 32 mužů za 368 zlatých. Tím by položen základ pro založení sboru. Samotný sbor dobrovolných hasičů v Ostřešanech byl oficiálně založen 29. června 1881. Důvodem založení sboru byl častý výskyt požárů v naší obci i v blízkém okolí. K největšímu požáru na území obce, o kterém existují záznamy, došlo 10. června 1910, kdy vyhořelo celkem 10 obytných stavení.
Příchodem 1. světové války hrozilo rozpadnutí sboru, neboť bylo do války povoláno celkem 15 členů. Z té doby se zachovala v zápisech jen jedna jednatelská zpráva z celkem 5 let činnosti sboru. Po válce se nevrátili 3 členové sboru, kteří během bojů padli. Po válce a po vzniku první republiky se práce sboru vrátila do normálních kolejí. V roce 1919 vstoupilo do sboru 13 nových členů a sbor mohl opět fungovat.
Sbor dále přetrval bez větších problémů až do dnešních dní. K požární ochraně sbor v průběhu své existence využíval celou řadu techniky a vozidel. Mezi techniku z novější historie sboru patří například Tatra 805 (do r.1978), Robur (do r.1999), Avia A30 (do r.2013) a Ford Transit 300L, který slouží jednotce sboru se zařazením do JPO3 do dnešních dní. Jednotka sboru dobrovolných hasičů Ostřešany disponuje i dalším vybavením, jako jsou dvě stříkačky PS12, přívěsný vozík pro PS12, kalové čerpadlo, motorová pila, plovoucí čerpadlo, elektrocentrála a další drobné nářadí.
Jednotka sestává výhradně ze členů sboru. K dnešnímu dni má sbor dobrovolných hasičů celkem 29 členů. Sbor se pravidelně účastní kulturních akcí pořádaných na území obce (dětský den, rozsvěcení vánočního stromu aj.) a již tradičně pro děti pořádá v předvánočním období mikulášskou nadílku.
Původní název vsi Wostřešany vznikl z patrně „vostrých střech“, kterých se zde nacházel hojný počet. Nejstarší známá zpráva o obci Ostřešanech jest ze dne 23. prosince 1340 v poslední vůli rytíře pana Arnošta z Pardubic, sepsané na zámku „Stará“ na Bydžovsku. Dle této poslední vůle rytíř Arnošt z Pardubice odkazuje Pardubice a některé vsi, mezi nimi též Ostřešany, svému synu Arnoštovi, který byl děkanem v Praze v hlavním chrámu Páně a později se stal prvním arcibiskupem pražským. V archivu českém (díl XVII.) jsou první zprávy o usedlících z Ostřešan z roku 1493. V tomto roce odvádělo vrchnosti ouroky 5 usedlíků.